а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гликоза

(едн.) гликозата
Вид збор: Именка, женски род
Материја што служи за добивање енергија кај живите организми, шеќер; гроздов шеќер.
Латински: C6H12O6 Англиски: glucose
Употреба: Биологија , Хемија
Изведенки
глукоза ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи