а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глеѓ

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Смеса за премачкување на порцелански, керамички и глинени предмети заради заштита и сјај.
Англиски: enamel Албански: smalt,
Примери:
Садовите беа премачкани со глеѓ и светеа.
2. Заштитен слој на забите.
Англиски: dental enamel Албански: emal dhëmbësh
Употреба: Медицина
Примери:
Глеѓта на забите му беше добра.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи