а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глечер

мн. глечери
Вид збор: Именка, машки род
Дебел слој мраз во високите планина и поларните области што бавно се движи надолу.
Англиски: glacier Германски: Gletscher Албански: akullnajë
Употреба: Географија
Примери:
Некои глечери се движат и до 30 м. на ден.
Изведенки
глечерски прид.
глечерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи