а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глетка

мн. глетки
Вид збор: Именка, женски род
поглед, видик
Англиски: view Албански: pamje
Примери:
Пред нив имаше глетка заради која сепак вредело да се дојде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи