а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глека

глекаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Јаде полека, со сила.
Англиски: chew
Примери:
Го глекаше корчето леб.
Изведенки
глекање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи