а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глекав

глекавиот
Вид збор: Придавка
Што е премногу мек, леплив, кашав како леб.
Англиски: chewy
Примери:
Си ги бараа забите во глекавите кравајчиња со кои го макаа и го џвакаа гравот.
Изведенки
глекавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи