а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гледлив

гледливиот
Вид збор: Придавка
Што може да се гледа, што е вреден за гледање.
Англиски: viewable
Примери:
Во последниве години никако да се профилира некој културен, модерен и гледлив дебатно-политички формат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи