а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гледен

гледниот
Вид збор: Придавка
(Само во изразот гледна точка) гледиште
Англиски: aspect
Примери:
Гледна точка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи