а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гледач

мн. гледачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек што гледа некаква претстава; поединец од публика.
Англиски: viewer Албански: shikues
Примери:
Кога се појави тој со својот танец, гледачите се поттргнаа назад.
2. Човек што ја предвидува иднината.
Англиски: seer Албански: parashikues
Примери:
Тој беше гледач на тарот.
Изведенки
1. гледачка ж.
мн. гледачки
2. гледачки прид.
гледачкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи