а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гледан

гледани
Вид збор: Придавка
1. Што е негуван, чуван.
Англиски: groomed
Примери:
Детето беше добро гледано.
2. Што често се гледа (во медиумите, во кино).
Англиски: viewed
Примери:
Овој филм е многу гледан од страна на младите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи