а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гледалиште

мн. гледалишта
Вид збор: Именка, среден род
Простор (во театар, опера, кино и сл.) предвиден за публика.
Англиски: auditorium
Примери:
Спроти бината имаше гледалиште со клупи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи