а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глацијален

глацијалниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на епохата на глечери, кога северниот дел на Европа бил под снег и мраз.
Англиски: glacial
Употреба: Геологија
Примери:
глацијална епоха
Изведенки
глацијално прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи