а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гласовит

гласовитиот
Вид збор: Придавка
1. Што има силен глас.
Англиски: loud
Примери:
Зборуваше силно зашто беше гласовит.
2. Што е познат, прочуен.
Англиски: famous
Примери:
Тој беше гласовит борец.
Изведенки
гласовито прил.
Пример: Зборуваше гласовито.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи