а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гласи

гласат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. (само во 3. л.) Соопштува, значи, звучи, содржи, изгледа некако.
Англиски: sound Албански: shpall, njoftoj
Примери:
Во старата верзија ова место гласи вака...
2. Штима инструмент.
Англиски: tune Албански: akordoj
Примери:
Маестрото ја гласеше виолината.
3. Пушта глас.
Англиски: sound Албански: tingëllon
Примери:
Гласеше песната на сватовите.
4. (се гласи) се јавува, се слуша
Англиски: sound Албански: tingëllon, dëgjohet
Примери:
Се гласи сипка од шумата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи