а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гласит

гласитиот
Вид збор: Придавка
гласовит
Англиски: loud
Примери:
гласит човек
Изведенки
гласито прил.
Пример: Извикна гласито да го чујат сите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи