а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гласина

мн. гласини
Вид збор: Именка, женски род
Непроверен глас, резултат на озборување.
Англиски: rumor
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
За овој проект се шират гласини од пред три години, но сепак ништо конкретно не се движи напред.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи