а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гласилка

мн. гласилки
Вид збор: Именка, женски род
Дел од говорниот апарат; гласни жици.
Англиски: vocal chord Албански: fije zëri
Употреба: Анатомија
Примери:
Нешто ме стегна во гркланов, ми ги вклешти гласилките.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК