а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гласен

гласни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3199
1. Што може да се чуе.
Англиски: loud
Примери:
Гласните разговори доаѓаа од улицата.
2. Што е зборлив.
Англиски: noisy
Примери:
Беше многу гласен во искажувањето на своето незадоволство.
3. Што создава глас.
Англиски: vocal
Употреба: Анатомија
Примери:
Гласни жици.
Изведенки
1. гласно прил.
На глас, чујно.
Пример: Зборуваше гласно.
2. гласност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК