а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гласеж

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Изговор на определени гласови.
Англиски: pronunciation
Употреба: Лингвистика
Примери:
Гласежот на ќ, ѓ треба да се бара помеѓу гласежот на смекнатите к, г и...
FlexiMac
 менување на македонски глаголи