а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гласа

гласаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се изјаснува за определено политичко,државно или административно прашање со кревање рака или по писмен пат.
Англиски: vote
Употреба: Политика
Примери:
Гласај така како совеста што ти наложува, а не против!
Изведенки
гласање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи