а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гласач

мн. гласачи
Вид збор: Именка, машки род
Човек што гласа; што има право на глас.
Англиски: voter
Употреба: Политика
Примери:
Гласачите масовно се упатија кон гласачките места.
Изведенки
гласачки прид.
гласачкиот
Пример: гласачко ливче
FlexiMac
 менување на македонски глаголи