а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гланцпапир

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Рапава хартија за гланцање или чистење метал.
Англиски: sandpaper Германски: Glanzpapier Албански: letër zmerile
Употреба: Дијалектен збор
2. Светкава металик хартија што се користи како украс на елка.
Англиски: glazed paper Германски: Glanzpapier Албански: letër që shkëlqen
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК