а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гланца

гланцаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Прави да блеска, светка.
Англиски: shine Германски: glänzen
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Го гланца автомобилот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи