а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гланцање

гланцањето
Вид збор: Именка, среден род
полирање, чистење до блесок
Англиски: shining Германски: Glänzen
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ова е германски третман за гланцање на новите автобуси.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи