а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гламур

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27778
убавина, шарм, блесок
Англиски: glamour
Примери:
До вчера модернистичките здодевни коцки, без гламур и нападен раскош, денес веќе се прекрасни кралски дворци.
Изведенки
1. гламурозен прид.
гламурозниот
2. гламурозно прил.
3. гламурозност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК