а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гламносан

гламносаниот
Вид збор: Придавка
1. Што е изгорен, поцрнет.
Англиски: charred Албански: i djegur
Примери:
Гламносана куќа.
2. Што има гламница.
Албански: i vurugtë, i gjerenosur
Употреба: Ботаника
Примери:
Гламносано жито.
3. потемнет, поцрнет
Англиски: blackened Албански: i nxirë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Гламносано лице.
Изведенки
гламносаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи