а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гламница

(едн.) гламницата
Вид збор: Именка, женски род
Вид болест кај житата при што тие или изумираат или заостануваат во понатамошниот раст.
Латински: Ustilago Англиски: smut Албански: vrug, gjeren
Употреба: Ботаника , Земјоделство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи