а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гламна

мн. гламни
Вид збор: Именка, женски род
1. Големо парче недогорено дрво.
Англиски: log Албански: kërcu, trung
Примери:
По обредот луѓето собирале изгорени гламни или јагленчиња и ги носеле дома.
2. гламница
Англиски: smut Албански: vrug
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи