а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глазира

глазираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Премачкува со глазура.
Англиски: glaze Германски: glasieren
Примери:
Куќата има фасада со бели глазирани плочки.
Изведенки
глазирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи