а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гладува

гладуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Чувствува недостиг од храна во подолг временски период.
Англиски: starve
Примери:
Цела зима гладуваа.
Изрази
Кој се срами, ќе гладува - не може ништо да се добие ако не се побара.
Изведенки
гладување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи