а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гладок

глатки
Вид збор: Придавка
мазен, зарамнет
Англиски: smooth Германски: glatt
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
гладок ѕид
глатка кожа
Изведенки
глатко прил.
Пример: Именувањето го поминаа глатко.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи