а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гладник

мн. гладници
Вид збор: Именка, машки род
1. Гладен човек.
Англиски: starveling Албански: njeri i untuar
Примери:
Јас барав, кутрата, како гладник - залак леб, како жеден - капка вода.
2. лакомец, ненаситник
Англиски: greedy person Албански: i pangijshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Овие гладници, откако се изедоа, и се ќе испијат.
Изведенки
гладница ж.
мн. гладници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи