а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гладијатор

мн. гладијатори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20581
Роб или осуденик (во Римското Царство) обучен да се бори со други како него или со диви ѕверови пред публика во голема арена.
Англиски: gladiator
Употреба: Историја
Примери:
Лавот и гладијаторот крваво се бореа во арената.
Изведенки
гладијаторски прид.
гладијаторскиот
Пример: гладијаторски борби гладијаторски сандали гладијаторски игри
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК