а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гладиола

мн. гладиоли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15433
Украсно растение со право високо стебло и цветови на него кои можат да бидат во разни бои.
Латински: Gladiolus Англиски: gladiolus Албански: shpatëz, gladiolë
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК