а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глагол

мн. глаголи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8333
Вид менлив збор што означува дејство или состојба: оди; спие; пее; тагува и сл.
Англиски: verb Албански: folje
Употреба: Граматика