а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глаголски

глаголскиот
Вид збор: Придавка
1. Што потекнува од глагол, што содржи глагол, што се однесува на глагол.
Англиски: verbal
Употреба: Граматика
Примери:
Глаголски прилог.
Глаголска именка.
Глаголска конструкција.
2. Што е напишан на глаголица.
Употреба: Лингвистика
Примери:
Глаголски текст.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи