а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глаголица

(едн.) глаголицата
Вид збор: Именка, женски род
Првата словенска азбука, составена од браќата Кирил и Методиј во IX век, којашто содржела 38 букви и на која биле напишани најстарите црковни книги.
Употреба: Лингвистика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи