а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

главуч

мн. главучи
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек со голема глава.
Англиски: egghead Албански: kokëmadh
Употреба: Пејоратив
Примери:
Го викавме главуч зашто имаше голема глава.
2. Човек на висока позиција, функционер, директор.
Англиски: boss Албански: kryemadh
Употреба: Иронично
Примери:
Во хотелот беа сместени сите главучи од околијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи