а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

главоболка

мн. главоболки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9507
1. Болка во главата.
Англиски: headache Албански: kokëdhimbje
Употреба: Медицина
Примери:
Ужасната главоболка тераше на повраќање.
2. грижа, тешкотија, проблем
Англиски: headache Албански: kokëdhimbje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие два проблема им создаваа главоболки.