а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

главно

Вид збор: Прилог
Ранг: 3425
На прво место.
Англиски: mainly Албански: kryesisht
Примери:
Главно е да ја почнеш работата.
Изведенки
главно мод.
Пример: Ние, главно, живееме од земјоделие.