а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глави

глават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18610
1. Најми некого за работа на определено време.
Англиски: hire Албански: punoj me mëditje
Примери:
Неговиот татко бил принуден да го глави за козарче.
2. (се глави) Се спогоди за работа на определено време.
Англиски: hire Албански: punoj me mëditje
Примери:
Бил принуден да се глави како овчарче.
Изведенки
1. главува несв.
(се) главуваат
2. главување ср.
глаг. им.