а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

главица

мн. главици
Вид збор: Именка, женски род
Тркалезен дел од некои растенија.
Употреба: Ботаника
Примери:
Пикнаа во една торба еден пешник леб и три главици кромид и кинисаа.
Изведенки
главиче ср.
мн. главичиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи