а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

главина

мн. главини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29479
Средишен дел на тркало.
Англиски: hub
Употреба: Технологија
Примери:
редукција во главината на тркалото
За да ви имаат главините подолг живот, при минимално триење се потребни редовно чистење, подмачкување и подесување.