а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

главешина

мн. главешини
Вид збор: Именка, женски род
поглавар, главар, старешина, водач
Англиски: leader
Примери:
Главешините на охридската чаршија сакаа да се оградат од настаните.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи