а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

главест

главестиот
Вид збор: Придавка
1. глават
Примери:
Беше и главест и мешлест.
2. Што има форма на глава, што е тркалезен.
Примери:
Во оранжерии се одгледуваат само главести салати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи