а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

главеник

ин. главеници
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се глави за работа.
Англиски: day laborer Албански: rrogëtar
Употреба: Архаизам , Економија
Примери:
Преку лето имаше повеќе главеници на имотот.
Изведенки
главеница ж.
мн. главеници