а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

главатар

мн. главатари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13919
Човек што е главен во некоја заедница, општество и сл.
Англиски: leader
Примери:
Јас сум зачетник на буната и главатар на војската.
Изведенки
1. главатарка ж.
мн. главатарки
2. главатарски прид.
главатарскиот