а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

главатарство

мн. главатарства
Вид збор: Именка, среден род
Што врши дејност на главатар.
Англиски: leadership
Примери:
Неговото главатарство го признавале само оние семејства што го поддржувале овој род.
Свазиленд е поделен на 4 окрузи, а окрузите потоа се делат на 55 околии, а околиите, пак, на главатарства.