а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ги

Види и: нив (зам.)
Вид збор: Заменка
Ранг: 6
Кратка форма за директен објект од личните заменки тие, они; се употребува сама или заедно со долгата форма - нив ги.
Примери:
Ќе ги береме костените.
Нив ги чекаме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК