а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гитарист

мн. гитаристи
Вид збор: Именка, машки род
Музичар што свири на гитара.
Англиски: guitarist
Употреба: Музика и танц
Примери:
Тој беше добар гитарист.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи